Kertészmérnök és faápoló szakmérnök kollégáink mérték fel több száz szentendrei fa állapotát. Kivágásra alapvetően csak néhány élet- és balesetveszélyes fa kerül, a legtöbb beteg fa esetében elég a gallyazás és fiatalítás.
Hamarosan folytatódnak a faápolási munkák Szentendrén, miután minden szükséges szakértői előkészület és vizsgálat megtörtént. A Városi Szolgáltató által koordinált munkálatok során főként élet- és balesetveszélyes fák kivágására kerül sor, olyanokéra, ahol olyan mértékű már a korhadás, a sérülés vagy a taplógombák jelenléte, hogy hirtelen sokk hatásnak (szél, fagy, hő, szárazság) nagy valószínűséggel nem képes már ellenállni és túl nagy kockázatot jelent a város életében. A beavatkozást igénylő fák többségét fiatalítják, vagy gallyazzák, s csak az elszáradt, beteg ágakat vágják le, illetve azokat, amelyek épületeket, légvezetékeket veszélyeztetnek.
A Szentendrei Önkormányzat elkötelezett a város zöldfelületeinek fejlesztésében, tudatos, korszerű zöldítési programot folytat, a faállomány megőrzésére és növelésére törekszik. A Városi Szolgáltató Parkfenntartási Divíziója és a Garden Fasorfenntartó Kft. kertészmérnökei az ősszel ajánlott faápolási munka keretében ismét több száz fát vizsgáltak meg, ezek közül többet lakossági bejelentés alapján.
A Teátrum-parkolónál található juhar, nyár és platánfákat is kezelni kell, közülük többnek is részben elszáradt a koronája, ezért gallyazni fogják azokat. Két fa a parkoló szélén annyira odvas és korhadt, hogy az élet- és vagyonbiztonság érdekében –miután bármikor rádőlhet emberekre, autókra – nem odázható tovább a kivágásuk.
A Mátyás király utcánál két juhar fakopp-vizsgálatára, egy ifjítására és hat másik gallyazására kerül sor.
A Dunakorzón egy fekete nyárfát kell kivágni szintén balesetmegelőzési céllal a Rév közelében, hiszen menthetetlenül beteg. Erről a fáról úgynevezett műszeres tomográf-vizsgálat is készült, amely egyértelműen alátámasztja, hogy a fa nem menthető meg, „veszélyes a környezetére”.
A Bükkös-pataknál négy dió és két juhar lesz kivágva a szomszédos telek-tulajdonosok kérésére, mert teljesen ránőttek a kerítésre.
További fákat a Duna árterületén, a kerékpárút mentén kell majd kivágni, ahol az árvíz fellazította a talajt, számos fa gyökérzetét mosta alá, vagy fordította ki a Duna és statikailag is veszélyessé váltak. A kerékpárút Határcsárda és Pap-sziget közötti szakaszán ezért hatványozottan fontos a fakivágás és a veszélyes ágak lefűrészelése. A Honvédség és Szennyvíztisztító Üzem közötti részen több száraz ág is belóg az kerékpárútra, melyek esetében gallyazást és ifjítást fognak végezni. Bár az ártér Duna felőli része – ahol a legtöbb veszélyes állapotban lévő fa nő -, a Vízügyé, a balesetmegelőzési munkálatokat mégis a Szentendrei Önkormányzat végzi el, még mielőtt nagyobb tragédia történne.
A VSZ NZrt. koordinálásában összesen 188 fán végeznek faápolási munkát (gallyazás, ifjítás és néhány esetben kivágást).
Kérjük, figyeljék a parkolás, a kerékpározás, vagy a gyalogos forgalom elől elzárt területeket és fokozott óvatossággal közlekedjenek!